5 Ekim 2008 Pazar

Eyvah Mürüvvet İstiyorlar


İnsanları en çok sıkan muhabbetlerden birisi mürüvvet muhabbetidir. Yada beni bu kadar çok sıkıyor ve sinirlendiriyor. Doğudaysan ve yaşın yirmiyi geçmişse mürüvvet bahsi açılmaya başlar. Önce annene sorarlar, " münasip bir isteyeni yok mu?"

"var ama istemiyormuş"

"cahilin gönlüne ne bırakıyorsunuz kafanıza yatan birine verin gitsin" bir fincan şeker mi veriyosun bire angut diyeceksin ama bu mürüvet bahsini açanlar hep aile büyükleri olur. Saygıı denen mevzu yüzünden gıkın çıkmaz tabii. Sonrası malum bakarlar valideniz kanmıyor size sormaya başlarlar "niçin evlenmiyorsun"

"daha okulum var babaanne"

"okuyupta napacaksanız işte. Ben diyorum size, lise kaafi" sıra anneanneye gelir "yavrum her geleni yolluyormuşsunuz. Derdiniz ne? Üç görücüyü boş çevirenin kısmeti kapanır. Hem bak Büyük kız olacağına küçük gelin ol derdi rahmetli annem" hayır anlayamıyorum gelen ilk üç kısmeti yolladım kısmetim kapandı diyelim Oooh ne ala! Ya gelenin birisi alkolik, diğeri madde bağımlısı öbürü kumarbazsa. Birde sürekli evde kalmayı tercih etmiş kişilerden örnekler alırız " bak aynur ablana babanla yaşıt. Ne zenginler ne fabrikatörler istedi beğenmedi senin gibi sonun öyle olacak işte! Bak bak Aynur ablana sonunu gör" bu benim en sevdiğim benzetmedir cünkü bahsedilen Şahsiyet babamla yaşıt olmasına rağmen cillop gibi gencecik. Allaaahh diyorum evlenmeyip mahallenin Aynur ablası olacağım. Çoluk çocuk derdi yok, koca derdi yok. Kendi kıçımın derdiyle uğraşacağım sadece. Genç kalacağım yaşlanmayacağım. Yada Tim Burton’un Ölü Gelin'i olacağım. Bunu beğendim işte. Komşu mezerdan kemikleri sağlam biriyle ölümümü birleştirebilirim. Kimsenin hastalıkta sağlıkta demesinede gerek kalmaz böylece. Bunu biz demiyorduk gerçi. En çok sinirlerimi bozan örnekse, "bak komşu kızı Rabia'ya senden altı üstü bir yaş büyük, kızı geldi üç yaşına" En saçma örnek budur Çünkü komşu kızı Rabia onbeş yaşında evlendi.

Birde beklediğin mi var sorusu vardır "bak çekinme söyle" derler ama söyleyince kıyamet kopar. Bu aile büyüklerini anlayamadım gitti. Neden bizim seçim haklarımız olduğunu göz önünde bulundurmaz, sürekli baskı yapma yolunu tercih ederler. Bizim mutluluklarımız onlara neden bu kadar basit gelir.

Efendim nedir yaşlılarımızın hayat felsefesi evlendirmek. Bizim felsefemiz ise evlenmemek ve evlenmek isteyenlerin beynini yıkamak. Özgürlük bir alyansla elden gider. Bazen gitmeyedebilir nadir rastlanan bir durum ama. Bu nedenledir ki biz EKK olmak istiyoruz.

0 yorum: